Zapalenie żylaków kończyn dolnych

Powierzchowne żylaki wpływają na powierzchnię skóry. Warunkiem jest rzadko poważne i zazwyczaj ustępuje miejscowego leczenia zapaleń ciepłych okładów i leków przeciwzapalnych. Czasami zapalenia żył powierzchownych może być związane z zakrzepowym zapaleniu żył głębokich żył i może wymagać oceny medycznej.

co stosować na żylaki nóg

Istnieje wiele czynników ryzyka, które sprawiają, że jest bardziej prawdopodobne stan zapalny rozwija się w żyle:

  • Żylaki – często występujące u osób z żylakami kończyn dolnych. Żylaki są podatne na drobne urazy, które mogą doprowadzić do zapalenia.
  • Dożylne podawanie lub cewnikowanie – czasem zdarza się po wstrzyknięciu do żyły (wstrzyknięciu dożylnym) lub “kroplówki” (wlew dożylny) do szpitala. Są one często stosowane w ręku lub na ramieniu żyłach. Procedury te mogą uszkodzić żyły i może powodować stan zapalny. Strata w żyłach w ten sposób jest również powszechne w dożylnych “narkotyków”.
  • Wcześniejsze problemy z żyłami – jeśli ktoś ma poprzedni powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył lub poprzedniego DVT, są bardziej prawdopodobne, aby uzyskać powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył.
  • Zaburzenia krwi czynników krzepnięcia – różne warunki mogą zmienić pewne substancje chemiczne (czynniki krzepnięcia) do krwiobiegu, które sprawiają, że zakrzep łatwiej. Obejmują one stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych stosowania HTZ, rak, palenia i ciąży. Istnieją również pewne rzadsze dziedziczne choroby krwi, w której skrzepliny rozwijają się łatwiej niż zwykle.
  • Wolniej niż normalny przepływ krwi (stagnacji) – to może się zdarzyć w żyłach, które mają żylaki podczas długich lotów lub osób, które są nieruchome, a także po poważnej operacji.

Najczęściej, zakrzepica żył powierzchownych ustępuje samoistnie. Stosując ciepłe okłady i biorąc środek przeciwbólowy, taki jak kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), zazwyczaj zmniejszenia bólu.

Chociaż zapalenie ustępuje, na ogół w ciągu kilku dni, kilka tygodni może upłynąć grudki i tkliwość ustępują całkowicie. Aby zapewnić ulgę od początku, lekarze mogą wstrzyknąć środek miejscowo znieczulający, usunąć skrzep, a następnie zastosować bandaż kompresji, które dana osoba nosi przez kilka dni. Czasami ludzie, którzy mają bardzo rozległą zakrzepicę żylną powierzchowne podano również heparynę lub inny antykoagulant do wąskiego krzepnięcia krwi.zapalenie żylaków kończyn dolnych, pękające żyły na nogach, widoczne żyły na ciele przyczyny, żylaki nóg jaki lekarz, ile kosztuje usunięcie żylaków, żylaki zabieg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *